Czy musisz szczepić pracowników przeciwko grypie?

Czy musisz szczepić pracowników przeciwko grypie? Korzyści dla firmy a korzyści dla pracowników.

Sezon przeziębień i zachorowań na grypę właśnie się rozpoczyna. Dzięki profilaktycznym szczepieniom nieobecności spowodowane chorobami mogą się zmniejszyć. Czy pracodawca powinien szczepić pracowników przeciwko grypie? I jakie wiążą się z tym benefity?

Medycyna pracy:

Przepisy kodeksu pracy mówią o obowiązku pracodawcy do ochrony zdrowia i życia pracowników, lecz nie ma tu mowy o fundowaniu im szczepień przeciw grypie. Obowiązek taki istnieje jedynie w szczególnych przypadkach (np. żołnierzy czy urzędników), pracownicy zatrudniani w prywatnych firmach mogą jednakże otrzymać możliwość szczepienia, która będzie traktowana jako dodatkowe świadczenie.

Korzyści dla firmy

Wiele przemawia za tym by pracodawca w okresie jesienno-zimowym zapewnił swoim pracownikom profilaktyczne szczepienia przeciwko grypie. Przede wszystkim może to znacząco obniżyć absencje pracowników, a co za tym idzie uniknąć dodatkowych kosztów zastępstw na stanowiskach czy reorganizacji pracy. Zapewnienie szczepień to także zaleta w postaci poprawy wydajności i satysfakcji pracy, a także polepszenia wizerunku firmy, jako takiej, która dokłada wszelkich starań w trosce o zdrowie i komfort swoich pracowników.

Korzyści dla pracowników

Najważniejszą korzyścią wynikającą z zapewnionego przez pracodawcę szczepienia jest zmniejszenie ryzyka zachorowania, a w konsekwencji uniknięcie kosztów związanych z leczeniem. Co istotne ograniczając ryzyko zachorowania unika się także sytuacji zwolnienia chorobowego, które wiąże się z redukcją wynagrodzenia.
W przypadku szczepień na grypę zapewnianych przez pracodawcę z całą pewnością mamy do czynienia z obopólną korzyścią, na której nie tylko nie traci firma, ale przede wszystkim zyskuje pracownik.

powrót do listy zadaj pytanie